Europass nedir? 

Europass dokümanları, Avrupa Birliği düzeyinde bir eğitim programına girmek isteyen veya iş arayan Avrupa vatandaşlarının gönüllü kullanımına açık ve sahip oldukları niteliklerini ve yeterliliklerini daha iyi göstermelerinde yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir dokümanlar klasörüdür.

Europass, kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:

 • Beceri ve yeterliliklerin Avrupa'da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak;
 • Avrupa'da herhangi bir yere gitmek.

Europass beş belgeden oluşur:

 

Europass bir Ulusal Europass Merkezleri ağı tarafından desteklenir.

Europass, Avrupa Parlamentosunun ve Konseyin yeterlilikler için tek bir saydamlık çerçevesi konusundaki 15 Aralık 2004 tarihli 2241/2004/EC sayılı Kararı ile oluşturulmuştur.

 

 

 

Europass Özgeçmiş (CV) Nedir?

Europass'ı kullanmak isteyen herkes Europass Özgeçmişi doldurarak başlayabilir. Europass Özgeçmiş (CV) becerilerinizi ve yeterliliklerinizi görülür hale getirmenizi sağlar. Bu döküman ile kişisel bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi, eğitim öğretim bilgilerinizi ve kişisel becerilerinizi belirli bir formatta oluşturabilirsiniz. Bu döküman formatı AB ülkelerinde de aynı olduğu için kendinizi işverenlere en etkin şekilde tanıtmanıza olanak sağlar.

Europass Özgeçmiş (CV) 2002 yılında çıkarılan Avrupa Özgeçmişinin (CV) yerini alır.

Tamamlanmış Türkçe Europass Özgeçmiş (CV) örneği için tıklayınız...

Europass CV'nin Kullanımı

Europass Özgeçmişi (CV) kullanmak için üç seçeneğiniz vardır;

-Europass CV'nizi Online Olarak Oluşturun

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada sağ üst köşeden dil seçeneğini yaptıktan sonra, gerekli talimatları takip ederek CV’nizi oluşturabilirsiniz. CV’nizin tamamlanmış halini daha sonra elektronik olarak (e-posta ile veya indirerek) edinebilirsiniz.

-Europass CV belgelerini indirin

(boş şablon, talimatlar,farklı dillerde doldurulmuş örnekler ve Europass kapak sayfası). Bu bilgileri daha sonra bilgisayarınızda CV’nizi oluştururken kullanacaksınız.

-Europass CV'nizi Güncelleyin (XML/XML+PDF)

Eğer daha önceden CV'nizi yukardaki "Europass CV'nizi Online Olarak Oluşturun" linkinden oluşturmuş ve XML/XML+PDF formatlarında kayıt etmiş iseniz, bu CV'nizi ,bu linki kullanarak yükleyebilir ve verilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Kişisel verileriniz otomatik olarak sisteme girilecektir.

 

 

 

Europass Beceri Pasaportu Nedir?

Beceri ve yeterliliklerinize dair kapsamlı bir resim oluşturacak elektronik portföy.

Europass Beceri Pasaportu, iş veya eğitim bulmak için;becerilerinizi geçerli kılmak için; beceri ve yeterliliklerinizi belgelemenize yardımcı olur.

Europass Beceri Pasaportunun kullanılması

İki seçeneğiniz var:

Europass Beceri Pasaportunuzu şimdi oluşturun.

Europass çevrimiçi editörü; iş deneyimleriniz, diploma veya sertifikalarınızın kopyaları, Sertifika eki, Dil Pasaportu gibi belgelerinizi bir araya getirmek için ABP oluşturmanızı, ABP'nizi Europass Özgeçmişinizle birleştirmenizi sağlar.

Europass Beceri Pasaportunuzu güncelleyin

Halihazırda bir Avrupa Beceriler Pasaportunuz varsa, güncellemek için buraya yükleyebilirsiniz. Böylece; ABPnize belge ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz,Europass Özgeçmişinizi oluşturabilir ve ekine ABP'nizi koyabilirsiniz

 

 

 

Europass Dil Pasaportu Nedir? 

Europass Dil Pasaportu Avrupa'da öğrenim ve çalışma için çok önemli olan dil becerilerinizin tanımlanmasına imkan verir. Bu döküman ile sahip olduğunuz dil becerinizin kişisel değerlendirmesini; anlama, konuşma ve yazma olarak ayrı ayrı yapabilirsiniz.

Europass Dil Pasaportu, üç belgeden oluşan Avrupa Dil Portfolyosu nun bir parçası olarak Avrupa Konseyi tarafından geliştirilmiştir. Sözkonusu bu üç belge şunlardır: Dil Pasaportu, Dil Biyografisi ve Dosya.

Tamamlanmış Türkçe Europass Dil Pasaportu örneği için tıklayınız...

Europass Dil Pasaportunun kullanılması

İki seçeneğiniz var:

Europass Dil Pasaportunuzu şimdi oluşturun.

Sonra tamamlanmış Dil Pasaportunu elektronik olarak alacaksınız (indirme veya e-posta).

Europass Dil Pasaportu belgelerini indirin

(boş şablon, talimatlar,farklı dillerde doldurulmuş örnekler ve Europass kapak sayfası). Sonra bu belgeleri bilgisayarınızda kullanacaksınız.

Europass Dil Pasaportunuzu güncelleyin (XML)

Eğer zaten XML formatında bir Europass Dil Pasaportuna sahipseniz, onu yükleyebilir ve verilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Kişisel verileriniz otomatik olarak sisteme girilecektir.

MEB Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa Konseyi Dil Portfolyosu

Avrupa Komisyonunun  Avrupa ve  Diller portalı

 

 

Europass Hareketlilik Nedir?

Europass Hareketlilik bir kişinin öğrenim veya eğitim amacıyla başka bir Avrupa ülkesinde geçirdiği bir organize dönemin (Europass Hareketlilik Deneyimi) kaydıdır.

Buna örneğin şunlar da dahildir:

 • Bir şirkette işe yerleşme;
 • Bir değişim programının parçası olarak akademik bir süre geçirme;
 • Bir sivil toplum kuruluşunda (STK) gönüllü olarak bulunma.

Hareketlilik deneyimi birincisi gönderen ülkede ve ikincisi ev sahibi ülkede olmak üzere iki ortak kurum tarafından izlenir. İki ortak da deneyimin amacı, içeriği ve süresi konusunda fikir birliği içindedir; ev sahibi ülkede bir danışman tanımlanır. Ortaklar üniversiteler, okullar, eğitim kursları, şirketler, STO'lar vs olabilir.

Kimin içindir?

Europass Hareketlilik bir Avrupa ülkesinde yaşı veya eğitim düzeyi ne olursa olsun bir hareketlilik deneyimi geçiren herkes için düşünülmüştür.

Bu belgeyi doldurmaktan kim sorumludur?

Europass Hareketlilik, hareketlilik projesinde yer alan gönderen ve ev sahibi ülke kurumları tarafından ve sözkonusu bu iki kurum ile ilgili kişi arasında kararlaştırılan bir dilde doldurulur.

Europass Hareketlilik Örnekleri

Nereden elde edilebilir?

Sizi yurtdışına gönderen kurumla temasa geçerek, bu kurumun Ulusal Europass Merkezi ile irtibat kurmasını talep edin.

Hareketlilik Çevrimiçi Aracı- “Mobility Online Tool”

Başvuruda bulunan ve şartları taşıyan Kurum ve Kuruluşlara kullanıcı adı ve şifre verilecek ve “Europass Hareketlilik Belgesi” doldurma kılavuzu gönderilecektir.

BAŞVURU

“Europass Hareketlilik Belgesi” düzenlemek isteyen Kurum ve Kuruluşlar, Hareketlilik faaliyetlerine ilişkin izleyecekleri adımlar;

 • 1-) Sözleşmelerinin taranmış halini hareketlilik@europass.gov.tr adresine e-posta yolu ile göndermek,

 • 2-) Aşağıdaki link te belirtilen başvuru formunu doldurup üst yazı ile Kurumumuza posta veya elden iletmesi gerekmektedir.

“Europass Hareketlİlİk Belgesİ DÜzenlemek İsteyen Kurum ve KuruluŞlar İÇİn BaŞvuru Formu”


 

Europass Sertifika Eki Nedir?

Europass Sertifika Eki mesleki öğretim ve eğitim sertifikasına sahip kişilere verilir; özellikle veren ülke dışındaki işverenler veya kurumlar tarafından daha kolay anlaşılmasını sağlayarak resmi sertifikada zaten yer almakta olanlara bilgi ilavesi yapar. Europass Sertifika Ekindeki bilgiler ilgili onay makamları tarafından sağlanır.

Ne değildir?

Europass Sertifika Eki şunlar değildir:

 • Orijinal sertifikanın bir ikamesi;
 • Denkliği garantileyen bir otomatik sistem.

Nereden elde edilebilir?

Europass Sertifika Eki orijinal mesleki sertifikayı veren makamlar tarafından verilir.

 • Europass Sertifika Ekini (kendi dilinizde veya başka bir dilde) nereden elde edebileceğinizi öğrenmek için Ulusal Referans Noktası ile temasa geçin.
Tamamlanmış Örnek Türkçe Europass Sertifika Eki için tıklayınız...

Diğer dillerde doldurulmuş Örnek Europass Sertifika Ekleri için tıklayınız...


Europass Sertifika Eki Veritabanı için tıklayınız...

 

 

Europass Diploma Eki Nedir?

Europass Diploma Eki, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) 'na bağlı kuruluşların mezunlarına diplomaları ile birlikte verilir. Yüksek öğretim yeterliliklerinin özellikle verildikleri ülke dışında daha kolay anlaşılmasını sağlamaya yardımcı olur. Europass Diploma Eki Unesco ve Avrupa Komisyonu tarafından birlikte geliştirilmiştir.

Ne değildir?

Europass Diploma Eki:

 • Orijinal diplomanın bir ikamesi;
 • Denkliği garantileyen otomatik bir değildir.

Nereden elde edilebilir?

Europass Diploma Eki, orijinal diplomayı veren YÖK'e bağlı kuruluş tarafından verilir. 2005 yılından itibaren ülkemizde YÖK'e bağlı birçok kuruluş, mezunlarına Europass Diploma Eklerini vermektedirler.

Farklı dillerde hazırlanmış örnek Europass Diploma Ekleri için tıklayınız...

 

Kaynak: http://www.europass.gov.tr/index.html

Son Güncelleme: 2021-03-06 22:12:57
               

                                                                           Bilgi Islem Daire Baskanligi © 2010-2023