OLS (Online Linguistic Support)

Online Dil Desteği Sınavı

Sevgili Öğrenciler, bildiğiniz gibi Erasmus+ Programı ile gelen yeniliklerden biri de Online Dil Desteğidir. Avrupa komisyonu tarafından hazırlanan online dil sınavı ve eğitimi bulunmaktadır. Hareketlilik öncesi ve sonrasında zorunlu olan bu sınav, komisyonun belirlediği 6 dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Fransızca ve Hollandaca) yapılacak olup, sadece eğitim alınacak dilden sınava girilecektir. 

Sınav ile ilgili bilgiler aşağıdadır: 

1-Sınav sadece seviye tespitine yönelik olup, hareketliliğe katılmanıza engel olmayacaktır. Sınavın hareketlilik öncesi ve sonrasında yapılması ile  öğrencinin dil becerisindeki gelişmenin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Sınavda alınan sonucu sadece öğrenci ve gönderen kurum görebilmektedir. Sınav sonucundan misafir olacağınız kurumun bilgisi olmayacaktır.

2-Avrupa Komisyonu tarafından sınav için her üniversiteye belirli sayıda lisans verilmektedir. Üniversite tarafından kesin olarak hareketliliğe katılacak öğrencilere bu lisanslar dağıtılacak olup, başkası tarafından kullanılamayacaktır. 

3-Sınav için gerekli şifreler, 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren sistem tarafından birimimizde kayıtlı e-posta adreslerinize gönderilecektir. Sınava, şifrenizi aldığınız tarihten itibaren başlayabilirsiniz. Sınav için son tarih size gelen e-mail mesajında duyurulacaktır.

4-Sınav 5 bölüm ve 70 sorudan (20 grammar, 15 vocabulary, 15 key communicative phrases, 10 listening, 10 writing) oluşup, yaklaşık 50 – 60 dakika sürmektedir.

5-Sınavı, bilgisayarınızda müsait olduğunuz zamanlarda aşama aşama alabileceksiniz. Seviyenize göre değişen soru zorluğu vardır. Yani her bir soru için verdiğiniz cevaba bağlı olarak sonraki soru sorulacaktır (birimimizde bulanan 1 adet bilgisayarı mesai saatleri içerisinde kullanabilirsiniz).

6-Sınav sonucunda 50 puanın altında olmanız durumunda zorunlu olarak online ders almanız gerekmektedir. Sınavda vereceğiniz cevaplar sizin gerçek seviyenizi belirleyeceği için eğitim de bu seviyeye göre başlayacaktır. Bu nedenle vereceğiniz cevapların size ait olması alacağınız eğitim için  önemlidir. Belirlenen seviyenin üzerinde olmanız halinde ise bu ders isteğe bağlı olup, ders alma talebinizi gerekli lisansın size verilebilmesi için birimimize iletmeniz gerekmektedir.

7-Hareketlilik öncesinde sınavı tamamlamayan öğrenci kesinlikle gidemez ve hareketlilik sonrasında bu sınavı almayan öğrencinin de kalan hibesi kesinlikle ödenmez.

Herhangi bir sorunuz olursa birimimizle iletişime geçebilirsiniz.

OLS ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız (Türkçe) (İngilizce)

 

Son Güncelleme: 2015-03-06 10:12:19
               

                                                                           Bilgi Islem Daire Baskanligi © 2010-2022